Working Hours

CZE ENG

FAKULTNÍ NEMOCNICE S POLIKLINIKOU V OSTRAVĚ OTEVÍRÁ NOVOU ANGIOLINKU

Ostrava, 12. června 2006

Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě vybudovala novou angiolinkou, která bude - coby součást připravovaného neurovaskulárního centra FNsPO - slavnostně otevřena dne 13. června 2006.

Přístroj GE-INNOVA 4100 je ve vaskulárním zobrazování zástupcem nové generace a představuje nejvyšší technickou třídu v této oblasti. Podle informací firmy GE Helthcare, která zmíněný přístroj dodala, je FNsP Ostrava jedním z prvních objednatelů technologie tohoto typu v České republice. "Jde o nový, kompletně digitalizovaný systém s plochým detektorem pro zachycení rentgenového obrazu, který je v této chvíli k dispozici jen na několika pracovištích v Evropě," říká MUDr. Václav Procházka. "Lze jej využívat při všech diagnostických či terapeutických intervenčních výkonech, zejména neurovaskulárních. Má dokonalejší zobrazovací programy a lepší rozlišovací schopnost, než doposud používané přístroje, takže nám dává mnohem větší jistotu v diagnostice i v průběhu intervenčního výkonu např. na mozkových tepnách. Jeho výhodou je i poloviční radiační dávka, takže jej lze s výhodou využívat i pro pediatrické účely. Přístroj vybavený o nové typy trojdimenzionálního zobrazení jak cévních struktur tak i měkkých tkání, dává lepší informace při rozhodování o typu léčebného výkonu."

Plně digitalizovaný systém pomáhá klinikům při vizualizaci i těch nejmenších cévních struktur, díky automatickému nastavení provozních parametrů umožňuje zrychlit produktivitu daného pracoviště.

Program angiolinky bude ze 60 % až 70 % zaměřen především na onemocnění mozku avšak nové pracoviště bude schopné pokrýt kompletní spektrum cévních intervenčních výkonů a to zejména akutních ve spolupráci s ostatními klinikami.

Díky angiolince tak ve Fakultní nemocnici s poliklinikou v Ostravě vzniká unikátní pracoviště pro celý region. Centrum, v němž budou úzce spolupracovat odborníci z pracovišť neurochirurgie, neurologie,chirurgie, radiologie a další, bude pacientům poskytovat nejlepší možnou akutní péči. "I proto je důležité, aby angiolinky byly zřizovány poblíž neurochirurgie," dodává MUDr. Tomáš Paleček, přednosta neurochirurgické kliniky FNsP Ostrava.

Angiolinka ve FNsP Ostrava denně ošetří zhruba sedm pacientů. "Jde o technicky, ekonomicky, personálně i časově náročné výkony, při nichž jsou pacienti většinou v celkové anestézii. I proto musel tým sedmi lékařů a deseti osob středně zdravotního personálu absolvovat náročná školení. Provozování takového systému musí být certifikováno a akreditováno," pokračuje MUDr. Václav Procházka, podle nějž by centrum mělo v budoucnu mít školicí charakter. "Chceme se zaměřit především na doškolování lékařů, středního zdravotního personálu, radiologických asistentů, sester instrumentářek" a rovněž na výzkumné úkoly v oblastech cévních onemocnění, dodal.

Where you can find us?

Address

17. listopadu 1790, 708 52 Ostrava-Poruba
Phone: +420 597 371 111, E-mail: fno@fno.cz

Visiting hours

Each day from 3.00 p.m. to 6.00  p.m.

Map of the Premises